Blog

http://www.thenewstribe.com/wp-content/uploads/2012/02/Cyber-Crime.jpgYargıtay 8. Ceza Dairesi, başkasına ait Facebook hesabına girerek, şifreyi değiştirip yazışma yapan sanığa yerel mahkemece verilen beraat kararını bozdu. Daire, karara gerekçe olarak suç teşkil eden eylemin, TCK – Bilişim Suçları başlığı altında düzenlenmiş ‘bilişim sistemindeki verileri bozan, yok eden, değiştiren veya erişilmez kılan, sisteme veri yerleştiren, var olan verileri başka yere gönderen kişinin 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını’ öngören 224/2. madde ile uygunluk taşıdığına kanaat getirmiştir.

Konya Seydişehir ilçesinde 2010 yılında gerçekleşen olayda, polise müracaat eden bir kişi tarafından aile şirketine ait telefona bağlı internet hesabından girilerek, şifrenin değiştirildiği ve kendi adına yazışma yapıldığı bildirilmiştir. Hazırlanan iddianame üzerine sanık hakkında Seydişehir Asliye Ceza Mahkemesi’nde ‘Bilişim sisteminin işleyişine engel olma, bozma’ iddiasıyla dava açılmış, yerel mahkemenin beraate hükmetmesi üzerine karar temyize götürülmüştür.

Yargıtay 8. C.D; sanığın, çalıştığı aile şirketine ait telefona bağlı internet hesabından, müştekiye ait elektronik posta hesabına girdiğine dair Microsoft şirketinden gelen yazılı yanıtlar ve kolluk araştırmalarının incelenmesi üzerine beraat kararının bozulmasına hükmetmiştir.

Daire kararında şu ifadeye yer vermiştir; ‘Müştekinin dilekçesinin ekinde ibraz ettiği fotoğraflara ve tüm dosya kapsamına göre; kendisine ait elektronik posta ve facebook hesaplarının şifresini ele geçirerek bu adreslere giren, facebook hesabında yazışmalar yapan ve şifreyi değiştirmek suretiyle anılan hesaplara erişimi engelleyen sanığın eylemi TCK kapsamında ‘bilişim sistemindeki verileri bozan, yok eden, değiştiren veya erişilmez kılan, sisteme veri yerleştiren, var olan verileri başka yere gönderen kişinin 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını öngören 224/2. madde ile uygunluk taşımaktadır. TCK 224/2 uyarınca cezalandırılmasına karar verilmesi gerekirken yazılı gerekçeyle beraat hükmü kurulması yasaya aykırıdır. Müşteki vekilinin temyiz itirazları bu itibarla yerinde görülmüş olduğundan, hükmün bu sebepten dolayı bozulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.’

Bir önceki yazımız olan 657 Sayılı Kanunla Memurlara yeni yasaklar geliyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.