Blog

27.11.2013 tarihinde medyaya yansıyan ‘UYAP Skandalı’ üzerine ertesi gün meclise sunulan 28.11.2013 tarihli soru önergesi Sayın Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e yöneltilmiştir.

24.11.2013 tarihinde Kocaeli İnfaz Savcılığı’ndan UYAP sistemine kimliği belirsiz kişilerce girilerek 5 yıllık hapis cezası bulunan Oktay D.’nin infazı sistemden silinmiştir. İzinsiz bu giriş gece 03.30 civarında sisteme adliye dışında bir bilgisayarın tanıtılmasıyla ve Ankara Cumhuriyet Savcısı A.Ç. nin şifresi ve elektronik imzası kullanılarak gerçekleştirilmiştir.

Sistemin güvenlik zafiyetleri olup olmadığı, varsa bunların nasıl çözülebileceği, sistemin nasıl daha güvenilir hale getirilebileceği ile ilgili olarak 28.11.2013 tarihinde 19547 sayılı soru önergesi CHP milletvekili Emine Ülker Tarhan tarafından meclise sunulmuştur.

19547 sayılı soru önergesinde Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin’e;

–          UYAP sistemi güvenli midir?

–          UYAP sisteminin dünyada bilgisayar alanında lider konumlarda olan ülkelerde yargısal faaliyet alanında tercih edilmemesine rağmen ülkemizde yaygınlaştırılmaya çalışılmasının özel bir nedeni var mıdır?

–          Sistem ciddi güvenlik zafiyetleri taşırken dosyalardaki tüm belgelerin sanal ortamda depolanmasının, Cumhuriyet savcılarınca gizli olması gereken soruşturmalarda ifadelerin, UYAP sistemi kullanılmak suretiyle alınmasının, kararların yazılması dahil her türlü yazışmanın Adalet Bakanlığı’nın ve bu projeyi kuran şirketin kontrolündeki bir merkezden kontrol edilmesi yargılamanın bağımsızlığı ilkesi bakımından sakıncalı değil midir?

–          UYAP sistemi hukuksal güvenlik, koruma ve eşit koşulların sağlanması bakımından ciddi tehlikeler içermekteyken, elektronik imza uygulamasına geçmek tüm yargıç ve savcılarda, görevlerini yaparken attıkları her adımın hangi amaçla kullanılabileceği kestirilemeyen bir şekilde sürekli izlendiği duygusu ve psikolojik bir baskı yaratmaz mı?

–          Tüm yurttaşları ilgilendiren, yargının bağımsızlığı ve hukuksal güvenliği zedeleyen bu örnekler karşısında UYAP sistemi ile devam etmeyi düşünüyor musunuz?

–          UYAP sisteminden kaynaklanan benzer sorunlar daha önce yaşanmış mıdır? Yaşandı ise sorumlular hakkında herhangi bir işlem yapılmış mıdır?

 

soruları yöneltilmiştir.

 

Bir önceki yazımız olan DİN HİZMETLERİ PERSONELİNE EK EMEKLİ AYLIĞI ÖDENMESİNE YÖNELİK KANUN TEKLİFİ başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.